Bun venit vizitatorule,
Comunitatea WorldTutorials este in cautare de staff.Daca vrei sa faci parte din staff fa-ti un cont si fa o cerere.In cateva saptamani vom avea si o sectiune Premium cu tutoriale speciale pentru utilizatori Premium.Iti urez o zi placuta!


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit vizitatorule,
Comunitatea WorldTutorials este in cautare de staff.Daca vrei sa faci parte din staff fa-ti un cont si fa o cerere.In cateva saptamani vom avea si o sectiune Premium cu tutoriale speciale pentru utilizatori Premium.Iti urez o zi placuta!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

[Visual Basic] Tutoriale Incepatori

2 participanți

In jos

[Visual Basic] Tutoriale Incepatori Empty [Visual Basic] Tutoriale Incepatori

Mesaj Scris de Andrey9000 Joi Iun 30, 2011 1:50 am

Salut! ;[Visual Basic] Tutoriale Incepatori 1071211947 Am decis sa fac un fel de "portofoliu" cu diverse tutoriale pentru incepatori in Visual basic 2008/2010. Eu folosesc versiunea 2010. Dar va asigur ca tutorialele merg si pe versiunea 2008, deci nu va ingrijorati [Visual Basic] Tutoriale Incepatori 1071211947 . Sa incepem... Tutorialele sunt numerotate. Fiecare il puteti gasi in varianta vido dar si in varianta scrisa. Scripturile le veti gasi aici (cele pe care le-am folosit in video).

1)Creare Progress Bar

Aici este si varianta scrisa [Visual Basic] Tutoriale Incepatori 364988687.
Deschidem Visual Basic 2008/2010. Creem un nou proiect cu ce nume vreti voi de preferat "Progress Bar" . Adaugam un ProgressBar1 si Button1, apoi redenumim Button1 cu "Start Progress Bar now then exit", amplasam butonul si progressbar-ul unde vrem in Form1. Apoi dam dubluclick pe Button1 adica acela care l-ati numit "Start Progress Bar now then exit" si scriem urmatorul script acolo :
Timer1.Start()
Dupa ce am facut toate astea dam dubluclick pe Timer1 din lista unde a aparut acolo jos [Visual Basic] Tutoriale Incepatori 1071211947 si scriem urmatorul script :
ProgressBar1.Increment(1)
If ProgressBar1.Value = 100 Then
Timer1.Stop()
End
(End If) - daca nu va apare automat
Acum apasam pe start (semnul ala care seamana cu unul de PLAY) si testam progressbar-ul.


2)Creare Calculator cu "+ , - , * , / "

Aici este si varianta scrisa >[Visual Basic] Tutoriale Incepatori 364988687< .
Deschidem Visual Basic 2008/2010. Creem un nou proiect de preferat cu numele "Calculator". Adaugam Button1, Button2, Button3, Button4, Label1, Label2, Label3, TextBox1, TextBox2; Acum le asezam cam cum am facut eu in filmulet. La unul din Labele ii schimbam textul cu urmatorul : Rezulatul este : . [Visual Basic] Tutoriale Incepatori 253468018 Acum stergem Textul de la celelalte doua Labele. Redenumim textul celor 4 butoane cu "+ , - , * , / " . :-@ Acum dam dubluclick pe butonul cu textul "+" si scriem urmatorul script :
Pentru semnul "+" :
Label2(STERGETI ASTA - aici puneti labelul unde apare semnul).Text = "+"
Label3(STERGETI ASTA - aici puneti labelul unde apare rezulatatul). Val(TextBox1.Text) + Val(TextBox2.Text)
Pentru semnul "-" :
Label2(STERGETI ASTA - aici puneti labelul unde apare semnul).Text = "-"
Label3(STERGETI ASTA - aici puneti labelul unde apare rezulatatul). Val(TextBox1.Text) - Val(TextBox2.Text)
Pentru semnul "*" :
Label2(STERGETI ASTA - aici puneti labelul unde apare semnul).Text = "*"
Label3(STERGETI ASTA - aici puneti labelul unde apare rezulatatul). Val(TextBox1.Text) * Val(TextBox2.Text)
Pentru semnul "/" :
Label2(STERGETI ASTA - aici puneti labelul unde apare semnul).Text = "/"
Label3(STERGETI ASTA - aici puneti labelul unde apare rezulatatul). Val(TextBox1.Text) / Val(TextBox2.Text)
Acum Calculatorul dumneavoastra este gata pentru testare b-) .

Inca lucrez la alte tutoriale deci voi da Edit.
Tutorialele le-am postat si pe un alt site deci nu spuneti ca nu sunt facute de mine...

Sper ca v-am fost de ajutor!


Ultima editare efectuata de catre Andrey9000 in Joi Iun 30, 2011 6:19 am, editata de 1 ori
Andrey9000
Andrey9000
Designer
Designer

Mesaje Mesaje : 14
Reputatie Reputatie : 0
Varsta Varsta : 25
Localizare Localizare : C:/Windows
Stare de spirit Stare de spirit : Fresh

Sus In jos

[Visual Basic] Tutoriale Incepatori Empty Re: [Visual Basic] Tutoriale Incepatori

Mesaj Scris de Iulian. Joi Iun 30, 2011 1:54 am

Bun tutorial Smile

Bravoo ;x
Iulian.
Iulian.
Administrator
Administrator

Mesaje Mesaje : 161
Reputatie Reputatie : 3
Varsta Varsta : 27
Localizare Localizare : Bucuresti
Stare de spirit Stare de spirit : Foarte buna :)

https://worldtutorials.catsboard.com

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum