Bun venit vizitatorule,
Comunitatea WorldTutorials este in cautare de staff.Daca vrei sa faci parte din staff fa-ti un cont si fa o cerere.In cateva saptamani vom avea si o sectiune Premium cu tutoriale speciale pentru utilizatori Premium.Iti urez o zi placuta!


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit vizitatorule,
Comunitatea WorldTutorials este in cautare de staff.Daca vrei sa faci parte din staff fa-ti un cont si fa o cerere.In cateva saptamani vom avea si o sectiune Premium cu tutoriale speciale pentru utilizatori Premium.Iti urez o zi placuta!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Grand Theft Auto 3 Review

 :: GAMES :: MTA:SA

In jos

Grand Theft Auto 3 Review Empty Grand Theft Auto 3 Review

Mesaj Scris de LowRide Mier Iul 06, 2011 9:50 pm

"A life of crime" sau mai pe scurt fantezia, nu erotica, a oricarui cetatean onest s-a reincarnat anul acesta in cel mai nou titlu al companiei Rockstar, Grand Theft Auto 3. Spun anul acesta pentru ca ma refer la varianta pentru PC, cea pentru PlayStation 2 facindu-si aparitia cu ceva mai mult timp in urma, poate cam prea mult. Dupa indelungate si obositoare salivari in fata unei multitudini de review-uri care si-au facut imediat aparitia odata cu lansarea versiunii pentru PlayStation 2 uite ca avem si noi ocazia sa experimentam acest minunat si controversat titlu. Grand Theft Auto 3 te pune in pielea unui individ care, macinat de lupta interioara intre morala si Uzi, sparge o banca. Cum insa femeile inca reprezinta eterna problema pentru noi, spartul bancii s-a transformat intr-o plimbare in doi cu final neasteptat. In loc de sarutul final si despartirea fierbinte, individul face o cura fortata de plumb prin bunavointa mult prea viclenei complice. Poate singura asemanare intre filmele americane cu happy-end si inceputul lui Grand Theft Auto 3 este optimismul. Individul scapa. Si cu viata si din mainile Politiei. Cum scapa el cu viata nu e treaba noastra, l-a ajutat Dumnezeu, setea de razbunare, providenta sau vreo asistenta draguta. Din mainile Politiei insa evadarea se datoreaza unui plan foarte bine pus la punct pentru altcineva care nu stiu cum s-a intamplat dar se afla in aceeasi duba cu el. Aflat in fata unei ocazii pe care numai un handicapat locomotor ar refuza-o individul nostru impreuna cu un negru, in speta 8-Ball, se urca intr-o masina si dispar de la fata locului. De aici incepe aventura.


Locul in care se petrece actiunea este un oras, Liberty City, construit in cel mai pur tipic american, cu intersectii perpendiculare, metro suspendat, pietoni cascati si soferi idioti. Plimbandu-ma de colo incoace, am observat ceva ce semana cu un ocean, cu toate ca mi-a fost imposibil sa-mi dau seama daca acest oras face parte dintr-un continent sau e doar o insula inconjurata de ape. In orice caz, primul district este imens, asa ca nu se poate pune problema limitarii fizice a hartii, ci mai degraba invatarii tuturor cotloanelor ei. La inceput, faptul ca te invartesti in cerc sau ca din diverse motive nu gasesti un loc sau o persoana sunt doar etape necesare pentru acomodarea cu spatiul si gameplay-ul. Te poti deplasa pe jos sau intr-o masina, a ta sau a altuia, nu conteaza. Conform principiului "daca pisica nu-i acasa, soarecele joaca pe masa", poti sa furi, omori, distrugi cat ai chef, atat timp cat nu te vede sau te aude Politia. Intr-un fel acesti demni aparatori ai legii chiar se asteapta sa se intample ceva nasol in districtul lor. Numai asa se poate explica numarul mare de patrule prezente pe strazile din Liberty City. Iar cand esti pregatit sa faci o "boacana" atunci parca sunt si mai multi.


Odata ce ai invatat ca o masina poate avea mai multi proprietari e cazul sa incepi cu adevarat jocul. Misiunile sunt exact ca sarea in bucate. Daca iti ies din cateva incercari esti fericit, treci la alta sau iti faci de cap. Daca nu iti ies, atunci e mai bine sa stingi calculatorul si sa o reiei alta data pentru ca poate deveni extrem de enervant. Acesta pare a fi in opinia mea cel mai mare minus al jocului. Pe langa asta misiunile sunt liniare. Odata incepute nu te poti abate nici cat negru sub unghie de la indicatiile care ti se dau. Bineinteles, masinile sau armele implicate pot fi diferite, dar asta nu schimba cu nimic frustrarea pe care o simti jucand o misiune de 15 ori si de fiecare data facand exact acelasi lucru. Poate cea mai buna comparatie aici ar fi cu Hitman in care existau mai multe portite pentru a rezolva o misiune, iar faptul ca iti punea imaginatia la lucru era benefic pentru ca nu aveai senzatia aceea pregnanta de repetitie plictisitoare. Poate exagerez putin acum insa este necesar pentru a intelege punctul de vedere exprimat. E drept ca mi s-a intamplat doar de cateva ori sa repet o misiune foarte mult timp dar a fost de ajuns pentru a fi aproape hotarat sa il dezinstalez. Poate doar curiozitatea, admiratia pentru cei care au realizat acest titlu si perseverenta mea crunt pusa acum la incercare m-au determinat sa merg mai departe.


Din fericire in foarte putine cazuri ai un singur sef de la care primesti misiuni, de multe ori fiind doi sau trei sefi, plus un telefon sau chiar un pager astfel incat poti aproape oricand sa alegi alta misiune. Ce m-a impresionat insa este varietatea misiunilor, cursivitatea lor si nu de putine ori umorul de care au dat dovada producatorii. Imaginati-va cum ar fi sa conduci o masina cu un mort in portbagaj prin fata sectiei de Politie urmarit fiind de doua masini nu tocmai prietenoase. Si in plus, din cauza busiturilor, mortul iesise la iveala pentru a fi admirat de toti cei din jurul meu. Sau cum te-ai simti daca ai trece cu masina intentionat peste o persoana bandajata integral doar pentru a ti se spune ca poarta nu stiu ce costum de protectie pe dedesubt si gloantele sau busiturile usoare nu il pot rani. Iti spun eu, te-ai simti jignit, ai lua un camion de mare tonaj si ai parca din greseala peste individul ghinionist din mijlocul strazii. Toate aceste amanunte picante nu te lasa sa te lasi. Grand Theft Auto 3 devine un drog daca te joci mai mult de 2 sau 3 ore. Cu toate acestea treaba devine serioasa odata ce ai trecut in al doilea district. Numarul armelor disponibile se mareste, iar nimic nu se poate compara cu haosul provocat de o simpla bazooka in mijlocul intersectiei. In plus ai acces la mai multe modele de masini mult mai rapide sau mult mai rezistente. Trebuie remarcat faptul ca nu exista nici o masina care sa fie in acelasi timp si extrem de rezistenta si extrem de rapida. Prea multe busituri sau prea multe gloante incasate pot transforma masina intr-o torta, iar daca nu iesi repede si apuci sa te indepartezi chiar risti sa pierzi din viata sau chiar sa mori ceea ce nu ar fi ata de grav daca nu te-ai trezi in fata spitalului fara nici o arma. Iar cand tocmai ai cheltuit 100.000 pe arme si munitie nu prea iti convine sa dai coltul. Daca pe de alta parte ti-ai facut de cap rau de tot atunci risti sa ai echipaje intregi dupa tine.


Exista in joc ceea ce producatorii au numit "wanted level", un fel de barometru al actiunilor criminale. Cat cat mai multe actiuni criminale sau ilegale, de succes bineinteles, cu atat mai multe stelute ti se aprind pe ecran. O singura steluta dispare intr-o ora, insa de la doua in sus numai un bonus sub forma unei stelute plutitoare sau masura drastica si costisitoare a vopsitului masinii te pot salva de urmaritori. Din pacate acel un bonus scade doar o singura steluta pe cand o vopsea noua le scade pe toate, dar te si costa. Aruncate prin oras se gasesc diverse bonusuri, unele luand forma acestor stelute, altele reprezentand o armura sau o pastila. Cele sub forma unei pastile modifica viteza de joc, astfel incat pentru o perioada limitata de timp te simti intr-un univers maxpayneist sau matrixian. Tot prin oras, prin cele mai ascunse cotloane poti gasi pachete cu droguri. Cica ar fi 100. Ce se intampla daca le gasesti pe toate nu stiu sa va spun si nici nu prea cred ca o gasim pe cineva indeajuns de maniac pentru a face din asta scopul sau in viata.


Grand Theft Auto 3 concureaza cu succes la categoria jocul anului 2002. Chiar daca prestatia sa este umbrita de unele buguri de AI (odata parcata masina trei sferturi pe trotuar si un sfert pe strada nici o masina de pe banda de langa trotuar nu te mai depaseste si se formeaza un card de toata frumusetea care claxoneaza de nebun) sau chiar de unele buguri tehnice datorita combinatiei GeForce3/WindowsXP care fac ca orice cuvinte din meniu sau din joc sa apara ca o banda dreptunghiulara, nu trebuie sa privam acest titlu de toate onorurile care i se cuvin. Recunosc ca m-au uimit unele disparitii inexplicabile de masini pentru ca nu inchisesem portiera sau pentru ca nu introdusesem asa cum trebuie masina in garaj (cu toate astea garajul s-a inchis), dar nu m-am lasat intimidat si am purces mai departe. Unui joc putem sa-i aratam suprema noastra admiratie intr-un singur fel. Companiei care a produs acel joc putem sa-i aratam suprema noastra multumire tot intr-un fel, in acelasi fel. Jucand jocul. Choose rainy days, choose uzis and bazookas, choose a fast car or a bullet proof patriot, choose hookers instead of girlfriends, choose money over friendship, choose insane stunt jumps and suspended railway cruising, choose gunned policemen and torched cars, choose dead SWAT teams and blown helicopters, choose Asuka and Maria both in same time (trust me), choose the sweetest life, choose Grand Theft Auto 3!

Uitati aici si un trailer:
LowRide
LowRide
Nou Venit
Nou Venit

Mesaje Mesaje : 20
Reputatie Reputatie : 0
Varsta Varsta : 28
Localizare Localizare : Jud. Galati
Stare de spirit Stare de spirit : high

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 :: GAMES :: MTA:SA

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum